Biti majka jedna je od najljepših, ali i najtežih uloga na svijetu. U posljednjih nekoliko mjeseci, a posebno nakon života u pandemijskim uvjetima, mnoge majke svjedoče o iskustvu burnouta – sindroma izgaranja koji predstavlja stanje visoke emocionalne, fizičke i mentalne iscrpljenosti uzrokovane dugotrajnim i pretjeranim stresom.
Iako se ovaj sindrom izgaranja najčešće spominje u profesionalnom svijetu, može se pojaviti u bilo kojem području života u kojemu osoba osjeća preopterećenost, bespomoćnost i nezadovoljstvo.
Roditeljski burnout i zahtjevi modernog doba
Roditeljstvo je područje u kojemu nema univerzalnih uputa za upotrebu, a s obzirom na to da je svako dijete jedinstveno po svojim karakteristikama ličnosti, sposobnostima i shvaćanjima okoline, roditelji su primorani svakodnevno učiti roditeljske vještine i prilagođavati vlastito ponašanje kako bi ostvarili pozitivne ishode u odgoju djece.
Roditeljstvo modernog doba pretpostavlja da roditelji vješto shvaćaju i prate digitalne alate, brze društvene promjene i visoke kriterije koje im okolina postavlja. Želeći naučiti ostvariti kvalitetnu povezanost s djetetom, roditelji se često izgube u onome što možda rade pogrešno, tražeći načine kako prihvatiti i pomiriti vlastite, partnerske i roditeljske želje, potrebe i mogućnosti. Međutim, u nadi da što pažljivije slušaju i uočavaju djetetove potrebe te rade na njegovoj emocionalnoj dobrobiti, nerijetko izgube sebe zaboravljajući da je istinsko shvaćanje i prihvaćanje djeteta i njegovih emocija i potreba moguće isključivo ako mogu shvatiti i prihvatiti one vlastite.
Da bi se uspostavila ravnoteža između roditeljskog, partnerskog i vlastitog funkcioniranja, potrebno je redovito osvještavati razinu emocionalne regulacije u svakom području te naučiti potražiti podršku i pomoć kako bi mogli uzeti predah kada stvari baš i ne idu onako kako bismo htjeli. Kada se ravnoteža naruši, a osoba osjeti da je bespomoćna da preuzme kontrolu nad svojim obvezama i zahtjevima koje roditeljstvo pred nju stavlja, javlja se roditeljsko sagorijevanje ili roditeljski burnout koji se može kategorizirati prema četiri dimenzije:
1. stalna i ometajuća iscrpljenost nastala visokim zahtjevima roditeljske skrbi za djecu;
2. osjećaj srama i krivnje nastao uspoređivanjem svojih stanja iz prethodnih roditeljskih perioda ili uspoređivanjem sebe s drugim roditeljima za koje smatramo da bolje i uspješnije odgajaju djecu;
3. osjećaj nemogućnosti izvršavanja roditeljskih obveza i manjka vještina za nošenje sa stresom kojega nosi roditeljstvo;
4. emocionalno distanciranje od djece, partnera i vlastite roditeljske uloge te izvršavanjem minimalnih zadataka samo kako bi se stvari obavile.
Što je majčinski burnout?
Sindrom izgaranja moguće je doživjeti i u privatnom i u profesionalnom svijetu. Majke koje su u stanju kroničnog stresa i iscrpljenosti zbog nemogućnosti održavanja ravnoteže između vlastitih, roditeljskih, partnerskih i poslovnih zahtjeva, osjećaju nezadovoljstvo vlastitim roditeljskim vještinama, neučinkovitost u odgoju djece te manjak samopouzdanja kao roditelja. Istovremeno osjećaju potrebu biti što boljim roditeljem zbog straha od nepovezanosti s djecom, a to je posebno teško ako nemaju podršku partnera ili samostalno odgajaju djecu.
Mnoge majke svjedoče da su burnout doživjele uslijed pandemijskih uvjeta, posebno one koje imaju karijeru s punim radnim vremenom, što je dovelo do prisilnog biranja između roditeljstva i karijere. Majke koje su se našle u stanju burnouta navode kako je intenzivna iscrpljenost dovela do toga da se ne osjećaju prisutnima i angažiranima u životima svoje djece.
Redovito se propituju što rade pogrešno, kako su se uopće dovele u to stanje i jesu li uopće dovoljno dobre da budu majke. Nemogućnost ostvarivanja svjesnog, predanog i posvećenog roditeljstva, koje podrazumijeva osvještavanje kvalitetne interakcije između roditelja i djeteta umjesto površnog i automatskog reagiranja na djetetove zahtjeve i ponašanja, kod majki izaziva osjećaj krivnje i sumnje da su nedovoljno dobre u roditeljskim vještinama te da su, popularno nazivano, „nemajke“ koje se gube u žongliranju između vlastitih i djetetovih potreba.
Ostvarivanje svjesnog i predanog roditeljstva (engl. mindful parenting) smanjuje roditeljski stres, prekida disfunkcionalne roditeljske obrasce ponašanja te poboljšava bračno funkcioniranje i zajedničko roditeljstvo. Majčinski burnout je rizično stanje koje se često povezuje s drugim problemima mentalnog zdravlja te poteškoćama u bračnom i poslovnom funkcioniranju. Sve to pridonosi smanjenju psihološke dobrobiti u mnogim aspektima života.
Nažalost, mnogim majkama nedostaje podrška i praktična pomoć u kući, kao i mogućnost plaćenog slobodnog vremena za brigu o djeci, bolje politike roditeljskog dopusta i poboljšane strukture i umrežavanja organizacija koje će kontinuirano pružati kvalitetnu edukaciju roditeljskih vještina, kao i podršku kada dođe do visoko stresnih i teških situacija (npr. obiteljskih kriza kao što su konflikti, razvodi, bolesti, smrtni slučajevi, preseljenja, ostali gubici itd.).
Kako prepoznati burnout kod majki?
Osjećaji emocionalne i mentalne iscrpljenosti, stalni fizički umor te krivnja, ljutnja i strah zbog nemogućnosti predanog izvršavanja roditeljskih obveza mogu biti prilično intenzivni i zahtjevni za rješavanje. Majke se u ovakvim situacijama često osjećaju nepovezanima i izoliranima od drugih, a u stanju burnouta najviše trebaju podršku i pomoć drugih koji možda ne vide ili ignoriraju da stanje izmiče kontroli.
Ponekad se mogu pojaviti ekstremne oscilacije u raspoloženju, poteškoće u održavanju kvalitetnog partnerskog odnosa i zanemarivanje sebe i vlastitih potreba što rezultira povećanim rizikom za razvoj depresivnih i anksioznih stanja. Novopečene majke često mogu upasti u tzv. stanje „maternal gatekeeping“ koje se definira kao majčino uvjerenje da je ona jedina osoba koja je sposobna brinuti se za svoje dijete. To može rezultirati odbijanjem pomoći i podrške od drugih, pa čak i od oca djeteta, čime se onemogućava aktivna uloga ostalih članova obitelji u skrbi i odgoju.
Ekstremna majčinska očekivanja mogu dovesti do sukoba i svađa u obitelji, izoliranja od drugih koji žele sudjelovati u brizi za dijete te sindroma izgaranja nakon što majka shvati da sve kompleksnije roditeljske zahtjeve ne može izvršavati sama. Ovo stanje je povezano s prezaštitničkim majkama koje su sklone perfekcionističkim crtama ličnosti i idejama o roditeljstvu. To često rezultira pogoršanjem mentalnog zdravlja, nestabilnim odnosom s partnerom te previsokim mišljenjem o vlastitim roditeljskim vještinama.
Ako majka ne izađe iz ovoga stanja, ono se često prelijeva u helikopter roditeljstvo koje dugoročno može biti jako štetno i za nju i za dijete.
Kako pomoći majkama koje doživljaju burnout?
Simptomi burnouta često prolaze neprimjetni, pod krinkom umora i stresa roditeljstva. Osvještavanje ovog sindroma u roditeljskim sferama može pomoći u prepoznavanju okidača koji mogu dovesti do težih stanja i obolijevanja od psihičkih poremećaja.
Stoga je važno imati razvijenu svijest o majkama u našoj okolini koje se osjećaju usamljenima, preplašenima i zabrinutima u obavljanju svoje roditeljske dužnosti te im pružiti pomoć i podršku kada je to potrebno.
Učenjem strategija suočavanja sa stresom, nošenjem s osjećajem preopterećenosti, stvaranjem mreže podrške i povećanjem mentalne energije, majke se mogu zaštititi od sindroma sagorijevanja, a sljedeće smjernice u tome također mogu pomoći:
• naučite redovito uočavati, prepoznavati i verbalizirati stanja tjeskobe i zabrinutosti koja vas opterećuju i ometaju u ispunjenom majčinstvu;
• shvatite važnost prepoznavanja vlastitih potreba, neovisno o tome koliko ih je trenutno moguće zadovoljiti zbog usmjerenosti na djetetove potrebe, ali potrebno ih je barem osvijestiti;
• izbjegavajte usporedbe s drugim majkama, posebno u virtualnom svijetu gdje većina ljudi prikazuje samo idealne prizore koji stvaraju iluziju savršenog roditeljstva;
• naučite pratiti vlastito raspoloženje, faze kada se osjećate dobro ili loše, okidače koji dovode do ekstremnih promjena raspoloženja i zanemarivanja mentalne higijene;
• vodite brigu o održavanju bliskih odnosa koji su kvalitetni i podržavajući, a posebno o partnerskom odnosu koji često bude zapostavljen kada roditeljski zahtjevi prevladaju;
• pokušajte osigurati trenutke mira i opuštanja kada je to moguće, makar za ispijanje šalice kave ili čaja u miru;
• pronađite prijateljicu koja je također majka i koja se može poistovjetiti s vašim iskustvom, saslušati vas kada je potrebno, suosjećati s vama i pružiti koristan savjet u majčinstvu;
• nemojte zaboraviti brinuti za sebe te svoje unutarnje i vanjsko stanje kada god je to moguće – redovitim i zdravim obrocima, kretanjem, spavanjem i aktivnostima u kojima uživate;
• kvalitetno ispunite slobodno vrijeme i dopustite članovima obitelji i prijateljima da vam pomognu u čuvanju djece kako biste mogli provesti vrijeme s partnerom, otići kod frizera, obaviti kupovinu i sl.;
• pokušajte biti fleksibilni i shvatiti da se roditeljske vještine uče te da iste metode možda neće biti uspješne sa svakim djetetom;
• osvijestite da gubitak kontrole ne znači da ste loša majka nego da vam stvari trenutno ne idu onako kako biste htjeli – potražite pomoć ili dozvolite vremenu da vam otkrije druga rješenja i pristupe;
• ako osjećate da ne uspijevate sami prevladati emocionalne krize koje se javljaju, potražite stručnu psihosocijalnu pomoć koja će vas naučiti kako održavati ravnotežu između brojnih zahtjeva s kojima se suočavate.
Literatura:
1. Berk, L.E. (2008). Psihologija cjeloživotnog razvoja. Jastrebarsko: Naklada Slap.
2. Čudina-Obradović, M. i Obradović, J. (2006). Psihologija braka i obitelji. Zagreb: Golden marketing.
3. Rockwell, L. (2023). Mom Burnout: Symptoms, Causes, & How to Recover. Choosing Therapy.
4. Reić Ercegovac, I. i Ljubetić, M. (2019). Svjesnost u roditeljstvu majki i očeva djece različite dobi: Validacija hrvatske inačice upitnika. Psihologijske teme, 28(2), 397-418.
5. Weber, A. i Jaekel-Reinhard, A. (2000). Burnout syndrome: a disease of modern societies? Occupational medicine, 50(7), 512-517.
Programske aktivnosti programa „Podrška obitelji u zajednici” udruge Pragma provode se uz financijsku potporu Ministarstva zdravstva i Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Sadržaj dokumenta u isključivoj je odgovornosti Udruge i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Ministarstva zdravstva ili Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.